Warsztaty 2019/2020

PORANKI EDUKACYJNE  Z  EDUSMYKIEM,  CZYLI  EKSPERYMENTY  NA  WESOŁO

To zajęcia naukowe, na których dzieci, poprzez ciekawe doświadczenia i eksperymenty, poszerzą swoją wiedzę o otaczającym nas świecie, a także odnajdą w sobie nową pasję - naukę. Dzieci, nie tylko będą doskonale się bawić obserwując i wykonując samodzielnie wszystkie prostsze i bezpieczne eksperymenty, ale też zajmą się "główkowaniem" i przez różne formy warsztatowe będą miały okazję jeszcze lepiej zrozumieć przedstawione zjawiska. Na zajęciach dzieci będą odkrywać! Nie zawsze nam się wszystko uda, nie zawsze rozwiążemy zagadkę „jak to działa?”. Mamy jednak nadzieję, że poznawanie świata poprzez zaproponowany przez nas sposób sprawi, iż dzieci w szkole, nie będą bały się takich przedmiotów jak: przyroda, chemia, fizyka, matematyka, tylko staną się one dla nich fascynującym światem, od początku zrozumiałym i traktowanym z entuzjazmem.

TERMINY I TEMATYKA:
9.09.2019, godz. 9.30 - Powietrze wokół nas. Co to takiego powietrze? Czy powietrze coś waży? Do czego używamy powietrza? Jak zachowuje się powietrze pod wpływem temperatury?
 28.10.2019, godz. 9.00 - Ciepło/zimno. Co to jest atom? Jak wytwarza się ciepło? Na czym polega zjawisko implozji? Tworzymy domową rakietę.
25.11.2019, godz. 9.00 -  Jak powstaje kolor? Omawiamy koło barw Newtona. Mieszamy kolory i ustalamy, jak powstaje barwa biała.
2.12.2019, godz. 9.00 - Dźwięk. Co to takiego dźwięk? Czy dźwięk można zobaczyć? Omawiamy rodzaje dźwięków. Ustalamy co to fala dźwiękowa.
20.01.2020, godz. 9.00 - Omawiamy rodzaje światła (UV, stroboskop). Odpowiadamy na pytanie: do czego potrzebne jest światło? Dowiadujemy się co to są pryzmaty i obserwujemy przez nie świat.
3.02.2020, godz. 9.00  - Kuchnia pełna niespodzianek. Wykonujemy atrament sympatyczny. Tworzymy kuchenny wulkan. Poznajemy inne tajemnicze substancje.
23.03.2020, godz. 9.00  -  Woda. Budujemy mini oczyszczalnię. Poznajemy pojęcie parowania i skraplania – 3 stany skupienia wody. Omawiamy obieg wody w przyrodzie.
27.04.2020, godz. 9.00  - Tropiciele zmysłów. Czy zmysły są nam potrzebne? Jak wykorzystujemy nasze zmysły w życiu codziennym? Ustalamy, jak oszukać nasze zmysły.
18.05.2020, godz. 9.00 - W pewnej odległej galaktyce. Podczas tych warsztatów poznajemy między innymi takie pojęcia jak: kometa, meteor i meteoryt, kinestetyka, czy stan nieważkości.
8.06.2020, godz. 9.00  -  Bańkowe szaleństwo. Co to jest napięcie powierzchniowe? Zamykanie dzieci w bańkach. Maszyna do baniek.

WARSZTATY  "CERAMIKA NA WESOŁO"

W czasie zajęć dzieci poznają różne rodzaje gliny, jej właściwości, uczą się różnych technik zdobienia i lepienia, szkliwią wykonane i wypalone prace. Tematy są dostosowane do wieku dzieci oraz ich możliwości manualnych. Dzieci robią prace użytkowe (miseczki, doniczki, talerzyki) oraz takie których przeznaczenie czasem trudno jest odgadnąć, ale do ich wykonania użyto nieograniczonej dziecięcej wyobraźni i na pewno mają ogromną wartość dla małego ceramika. Dzieci mają m.in. możliwość ulepienia: zwierzątka, wykonania ozdób świątecznych, które zawisną na choince, zrobienia broszki dla Babci, ramki na zdjęcia dla Taty, kubeczka, z którego Mama może napić się herbaty! Gotowe prace są oczywiście zabierane przez dzieci do domu. /https://gliniarnia.pl/

Terminy spotkań: IX - 13; X - 11; XI - 22; XII - 6; I - 10; II - 28; III - 13; IV - 17; V - 8 i 29

JĘZYK  MIGOWY "ŚPIEWAJ, OPOWIADAJ, MIGAJ"

Zabawy muzyczno-ruchowe dla dzieci z nazwą języka migowego. Celem spotkań jest przede wszystkim rozwój dzieci z zakresu: motoryki małej, muzykalności, rytmiczności, a także wskazanie słów języka migowego jako innego typu komunikacji. Dzieci podczas ćwiczeń ćwiczą m.in. koordynację wzrokowo-ruchową; umiejętność przekazywania emocji poprzez ruch, gest i mimikę; poznają podstawowe słowa wyrażone za pomocą słów języka migowego. Zakres zajęć obejmuje zagadnienia z różnych form edukacji. Poznawane znaki to m.in proszę, dziękuję, przepraszam, pory roku, kolory, środki komunikacji, rodzina. Zabawom towarzyszą utwory instrumentalne oraz instrumentalno-wokalne Jolanty Kucharczyk, zawarte w publikacjach: m.in. „Piosenki jesienne dla dzieci”; „Piosenki zimowe i świąteczne”; „Zabawy z piosenką cz. 1 ”; „Zabawy z piosenką cz. 2 ”.

Terminy spotkań: IX - 27; X - 16 ; XI - 20; XII -13; I - 17;  II - 26;  III - 18;  IV - 24; V - 27; VI - 24